CHP KASTAMONU İL BAŞKANI HİKMET ERBİLGİN: "BUGÜN, BÜYÜK ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN, SAMSUN’A ÇIKARAK, BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK MEŞALESİNİ YAKIŞININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.  
19.05.2018
1095
Yazı Boyutu: A- A+

                                      

                                                                        

Bugün, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakışının 99. yıldönümü kutlu olsun.

Bugün bağımsızlığın, saltanata, hilafete, emperyalizme karşı mücadelenin Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları öncülüğünde Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gündür.

Bayramların bayramı gibi kutlanması gereken bugün, AKP iktidarı ve onun elindeki mekanizmalar tarafından önemsizleştirilmeye çalışılıyor, kutlamalar yasaklanıyor.

Büyük Atatürk’ün ’Bütün ümidim sizlerdedir’ dediği, özgür ve demokratik geleceğimizin mimarı gençlerimiz okuldan çalışma yaşamına kadar bugün birçok sorunla karşı karşıyadır. Eğitimde yaşanan ticarileşme ve özelleştirme politikaları nedeniyle milyonlarca çocuk ve gencimiz hızla eğitim sisteminin dışına doğru itilirken, her yıl yüz binlerce gencimiz çalışma yaşamında işsizlik, güvencesizlik, taşeron çalışma gibi ağır sömürü koşullarıyla karşı karşıya bırakılmakta, iş cinayetlerine kurban gitmektedir.

Gençliğin sorunlarını önemsemeyen, tutarlı bir gençlik politikası geliştirmeyen AKP hükümetinin her yıl olduğu gibi 19 Mayıs’ta çıkıp nutuklar atmasının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü sorunlar karşısında hiçbir çözüm üretilmemektedir ve yaptıkları tek şey gençliğin sorunlarını görmezden gelmektir.

Unutulmamalıdır ki yapboz haline dönüştürülen sadece eğitim sistemi değil gençlerimizin, çocuklarımızın hayatıdır. Eğitim sistemini gençlerimizin hayalleri ve umutları doğrultusunda değil, kendi dünya görüşlerine paralel bir şekilde biçimlendiren AKP hükümetine artık TAMAM demenin vaktidir.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak; gençlerimizin tüm sorunlarını biliyor, gençliğin içinde bulunduğu karanlıktan çıkması için gerekli adımları atacağımızı beyan ediyoruz.

Başta bize bu güzel ülkeyi emanet eden, ulusal kurtuluş savaşımızın büyük önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyor, özgür ve demokratik geleceğimizin mimarı gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.